Epoksi & Poliüretan

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Cam veya korbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı hâlden katı hâle geçer ve takiben de bir iki hafta içinde kür alarak final sertliğe ulaşır.

Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır. Epoksi aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür.

Epoksi veya polyepoksit katalizatör ajan ile kimyasal reaksiyona girdiğinde sertleşen ve kürünü alan sentetik reçinedir. Epoksi ilk defa Almanya’da 1939 senesinde I.G.Farben Industrie tarafından bulunmuş olup kalsiyumun yapıştırma gücü ile dişçilik ve tıp sektörüne yönelik kullanılmıştır. Zamanla mukavvim özelliği ve yapışma kuvveti sebebiyle inşaat sektörüne, cam takviyeli plastik üretimine adapte edilmiştir. Bu bileşenler içerisine beton agregalarında olduğu gibi bazı viskozite ve yoğunluk arttırıcı komponentler eklenerek modifikasyonu sağlanmıştır. Tıp ilaç taşımacılık inşaat gibi kuvvetli hijyenik ve dekoratif görselliğe hitap eden zemin kaplamaları, yapıştırıcılar, boya ve kalıpçılık sanayine yönelik ürünler ortaya çıkmıştır.

Poliüretan zemin kaplama görsel açıdan şık ve estetik görünümlü bir zemin kaplama türüdür. Ayrıca poliüratan zemin kaplama bir koruyucu katman oluşturduğu gibi iyi bir su izolasyonu (su yalıtımı) yapar. Kullanıldığı alanın deforme olmasını engelleyerek zeminin ömrünü artırır. Poliüretan kaplama epoksi kaplamadan daha esnek bir kaplama türüdür ve UV ışınlarına karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle poliüretan zemin kaplamanın yanı sıra su izolasyonu amaçlı teraslarda sık kullanılan bir su yalıtım malzemesidir.

Poliüretan zemin kaplamalar, asit, kimyasal ve alkalilerden etkilenmez. Sürtünme ve aşınma darbelerine dayanıklıdır. Antibakteriyel bir üründür. Ek yeri olmadığından süreklilik sağlar. Temizlemesi kolay ve hijyendir. Renk seçenekleri fazladır.

GRENLİ EPOKSİ

SELF EPOKSİ

SÜRME EPOKSİ

TERAZZO EPOKSİ