Masif Parke

Ahşap Masif Parke zemin döşeme malzemeleri arasında en çok tercih edilen sağlıklı parke çeşitlerinden biridir. Masif Parke, uzun ömürlü olması, ısı ve ses izalosyonu sağlaması, sistre olabilmesinden dolayı günümüzde de sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Masif parke üretimi, dayanıklı, uzun ömürlü ve sert ağaçlardan yapılmaktadır. Tamamiyle masif olması sebebiyle yerinde sistre payı vardır bu sayede uzun seneler boyunca sağlıklı yapısını ve ilk günkü görünümünü korur. Birçok mekân, konutlar, villalar, restorantlar, oteller, alışveriş merkezleri ve iş yerleri için tercih sebebi olmaya devam etmektedir…


Kalınlığı 14 mm ve 22 mm arasında değişen yekpare ağaç plakalardır. Genişlikleri ise; 40.mm’den 160.mm.’ye kadar değişir. Masif ahşabın yer döşemesi olarak kullanılması dekorasyon sektöründeki en eski alışkanlıklardan biridir. Basit döşeme tahtasından başlayıp günümüzde lazer tekniği ile işlenmiş parkeye kadar uzanan Masif Parkenin ömrü uygulandığı binanın ömrü ile eşdeğerlidir.


Masif Parke Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

  • Parke şapı kuru olmalıdır. Zemin altından rutubet gibi olası etkenler giderilmiş olmalıdır.
  • Masif parke döşenecek olan zeminde, zemin bozukluğu +5/-5 mm toleransını aşmamalıdır.
  • Zemin altındaki tesisat borularında sızdırma olmadığına emin olunmalıdır.
  • Parke döşeme sırasında oda sıcaklığı minimum. + 8 C olmalıdır.
  • Sistire – cila döşemeden bir kaç gün sonra yapılmalıdır.

Masif Parkelerin temizliğinde de tıpkı lamine parkelerin temizliğinde olduğu gibi, yüzeyi silinirken parkeye zarar verebilecek asit, selülozik esaslı maddelerden ve sert malzemeden kaçınılmalıdır. Kuru veya nemli bez yardımı ile temizlik malzemeleri kullanılabilir. Parkenin ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir.