Laminant Parke

Ağaç sektörünün yan ürünleri olan kırpıntı, talaş vs. yüksek ısıl işlemler altında birleştirilerek laminat parkenin orta tabakasında ki yüksek dayanımlı ağaç lifleri ( HDF ) oluşturulur. Daha sonra HDF tabakasının üzeri dekor kağıdı ve yüksek kalitede koruma tabakası ile kaplanarak laminat parke hazır hale gelir.


Laminat parkeler genel olarak kullanım sınıfı olarak bilinen bir kriter ile ayrılırlar. Kullanım sınıfı iki haneli bir rakamdan oluşur ve bu rakam büyüdükçe parkenin dayanımı ve aşınma sınıfı artar. Genel olarak konutlarda kullanılan malzemeler 23 ve üzeri, ticari mekanlarda kullanılan malzemelerde 31 ( AC3 ) ve üzeri kullanım sınıfına sahip olmalıdırlar. Yoğun trafiğe ve neme maruz kalan alanlar için üretilen standart dışı olarak tabir edilebilecek ürünlerde ise suya ve neme dayanımı daha yüksek ve yoğunluğu daha fazla olan yeşil HDF kullanılabilir.


Genel kanının aksine, laminat parkenin kullanım ve dayanımında ürün kalınlığının hiçbir önemi yoktur. Parkenin dayanımı ve kalitesini belirleyen orta tabakasındaki HDF ( taşıyıcı tabaka ), melamin balans tabakası ( nem tutucu ) ve yüzeydeki koruyucu overlay tabakasıdır. Kalitesiz bir overlay kullanılarak üretilen ürünün yüzeyinde oluşacak problemler ürünün kalınlığından bağımsızdır.