Lamine Parke


 

Lamine Parkeler masif ahşap tabakalardan oluşan %100 doğal bir üründür. Tabakalar birbirlerine 90 derece açıyla yapıştırılmıştır. Yüzeyi cilalı veya yağlı bir şekilde döşemeye hazırdır. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez ama masif parkeler gibi defalarca sistre edilebilir.


Masif parkede yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir. Ortamdaki ısı ve nem değişiklikleri neticesinde parkede şekil bozuklukları oluşmaz ve bu sayede parke aralarında açılmalar ve zeminden kopmalar meydana gelmez. Yapıştırma ve yüzer sistem döşemeye elverişlidir. Masif ve lamine parkelerde sistre yapılabilir bölüm parkelerin birbirlerine birleşmesini sağlayan lamba zıvananın üstünde kalan yaklaşık 4mm lik bölümdür. Bu bölüm masif ve lamine parkelerde marka ve modele göre değişiklik gösterse de hemen hemen aynıdır. Lamine parke bazı ağaç cinsleri haricinde (kayın ve kanada akçaağacı gibi) yerden ısıtmaya uygundur. Yerden ısıtma sistemlerde yüzey ısısı 26-28⁰C aşmamalıdır. Bunun üzerindeki ısılar hem parkeleriniz ve evdeki diğer ahşap eşyalarınızın, hem de sizin sağlığınız için uygun değildir.


Lamine Parkeler zemine yapıştırma sistem döşenirse akustik ayak sesi oluşmaz daha tok bir yapıya sahip olur. Olası bir su baskını neticesinde parkelerin altına su kolaylıkla giremeyeceği için, hızlı bir müdahale ile parkeler zarar görmeden kurtarılabilir. Ancak montaj aşaması daha yavaş ve maliyetlidir. Parkeler zemine yapıştırıldığından sökülüp başka bir alana montajı mümkün değildir.


Lamine Parkeler zemine yüzer sistem döşenirse zeminin çok sağlam olma zorunluluğu yoktur. Şap kalitesi düşük olan bir zemine bile döşeme yapılabilir. Yapılan döşeme varolan zemine zarar vermez. Sökülüp başka zemine döşeme yapılabilir. Ancak sert ayakkabı ile yüründüğünde akustik ayak sesi oluşur. Akustik mantar şilte kullanımı ile bu ciddi bir oranda azaltılabilir.


Yerden ısıtmaya her iki sistem de uygun olmak ile birlikte yapıştırma ısı kaybı yüzer sisteme göre daha azdır.