Masif Deck Sistemler

Şaşırtmalı Döşenmiş Deck; Özellikle geniş alanlarda uygulanan ahşap decklerin genellikle görsellik açısından, boyu uzun kenara paralel olacak şekilde döşenmesi tercih edilir. Ancak bu mesafe mümkün olan deck boyundan fazla olduğu durumlarda ahşap deckler boyları uç uca birleştirilerek ekleme yapılarak döşenir. Deckleri şaşırtmalı olarak döşemenin sebebi, işte bu birleşme noktalarının aynı hizaya getirilmemesidir. Böylece hem şıklık yakalanmış olurken hem de gözü rahatsız edebilecek bir uygulamadan kaçınılmış olunur.

Üstten Vidalanarak Döşenmiş Deck; Uygulama zemininin deck döşemek için fazla uygun olmadığı durumlarda deck uygulaması esnasında tesviyesini kolaylaştırılmak için zaman zaman tercih edilen bir döşeme şeklidir.

Kaydırmaz Yüzey Özellikli Profil Açılmış (AntiSlip) İroko Deck; Bahçelerde, yürüme yollarında, yazlık evlerin dış mekan oturma alanları, havuz kenarları gibi ıslak olabilecek bölgelerde kişinin kayarak düşmesini engellemek amacıyla yüzeyine profil açılmış ve kaydırmaz özellik kazandırılmış deck profil tipidir. AntiSlip özellikli bu profil istendiğinde diğer uygulamalarda da görsel güzelliği açısından uygulanabilmektedir.

Karo Deck Uygulaması; Hem uygulama maliyetlerini düşüren hem de uygulama süresini önemli ölçüde kısaltan, boy deck döşemesi uygulamalarına çok iyi bir alternatif olan karo deck uygulaması aynı zamanda görsel açıdan da çok zengin özelliktedir. Deckler belirli kenar ölçülerinde önceden altlık üzerine eşit boylarda sabitlenmiş şekilde hazır durumdadır. Altlık olarak tercih edilen malzeme genellikle birbirine geçmelidir. Yani bir karo deck bir diğerine birleştirilirken yalnızca bu malzemenin birbirine geçirilmesi ve sonra istenilen birkaç noktadan zemine sabitlenmesi yeterlidir. Uygulamada sağladığı bu üstün kolaylığın yanı sıra karo deck uygulamaları oldukça şıktır.

Boy Döşeli Deck Uygulaması; Ahşap deck kullanımında doğallığın yanı sıra kaliteyi ve gösterişi yansıtan en önemli unsur ahşap decklerin yekpare oluşu yani tek parçadan oluşmasıdır. Ucuna bir parça daha eklenmesine gerek kalmayacak kadar uzun boyda decklerden imal edilerek montaj yerinde alanın boyuna göre kesilerek döşenen decktir. Estetik açıdan çok hoş bir görüntü sağlar ve çok doğal durur.

Deck uygulamalarında, ahşap koruyucu boya ve yağların kullanımı, ahşap türünün güçlü ve estetik özelliklerinin tam anlamı ile yansıtılması ve o şekilde korunması için önem arz etmektedir.